Skansen w Nowogrodzie

Został otwarty w 1927 roku i jest drugim najstarszym tego typu obiektem w Polsce, a jego twórcą był Adam Chętnik (jak bym mógł tego nie sprawdzić - za najstarszy uznaje się Skansen we Wdzydzach Kiszewskich założony w 1906 przez Teodorę i Izydora Gulgowskich).

Żeby trafić do Nowogrodu wystarczy przejeżdżając przez Łomżę skręcić w lewo na Nowogród lub Olsztyn, a po przejechaniu 15 km jesteśmy już na Kurpiach. Skansen położony jest na malowniczej skarpie na wprost ujścia Pisy do Narwi. Rozciąga się z niej przepiękny widok na rzekę i Puszczę Zieloną. Wycieczka do skansenu okazuje się wspaniałym spacerem wśród zieleni i zabytków architektury kurpiowskiej. Głównie są to drewniane chaty, ale można też zobaczyć młyn, kuźnie lub barcie pszczelarskie. Dobrym pomysłem zdaje się być zwiedzenie skansenu podczas jednej z imprez, które co roku są tam organizowane (np. niedziela świętego Rocha). Można wtedy zobaczyć wnętrza chat, wyroby sztuki kurpiowskiej, jak działa kuźnia lub spróbować kuchni regionalnej.

Nasza wycieczka do skansenu, mimo że w deszczu, okazała się całkiem fajna (udało nam się wytargować zniżkę przy wejściu). Po krótkich poszukiwaniach znaleźliśmy także czołg na cokole oraz bunkier, które znajdują się koło mostu na Narwi tuż za Nowogrodem. Myślę że warto trochę zrobić sobie, krótką przerwę w trasie i zajrzeć do Nowogrodu, a Ci którzy maja więcej czasu mogą połączyć zwiedzanie skansenu ze spływem Narwią. Do rozważenia.

GALERIA