Płynna Granica 2013

Najpierw były przygotowania: ćwiczenie kondycji (jazda rowerem do pracy) oraz przygotowanie sprzętu (sakwy, błotniki, bagażniki, regulacja przerzutek, nowe pedały). Aż na początku sierpnia 2013 r. spakowaliśmy się i ruszyliśmy w drogę. Cel: przejazd zachodniej granicy Polski od Zgorzelca/Gorlitz do Świnoujścia/Ahlbeck, czyli razem od 540 km.

Dojazd Do Zgorzelca dotarliśmy pociągiem. Ze Świnoujścia do Warszawy wróciliśmy PKP. Dla rowerów wykupiliśmy oddzielne bilety (koszt ok. 9 zł) i umieścićliśmy je w specjalnym przedziale. Niestety okazało się, że podróżując z rowerem nie można wykupić kuszetki ani miejsca w wagonie sypialnym.

Trasa Jechaliśmy trasą rowerową Oder-Neiße-Radweg po niemieckiej stronie granicy. Jak sama nazwa wskazuje ścieżka prowadzi wzdłuż Nysy, potem Odry a na koniec - dookoła Zalewu Szczecińskiego. W większości jest to droga asfaltowa. W okolicach zalewu nawierzchnia się lekko popsuła i momentami następowały nieprzyjemne fragmenty bruku lub płyty betonowe. Duża część trasy prowadzi po wale przeciwpowodziowym, z którego można podziwiać widoki na rzekę, lasy i łąki (gdzie pasą się owce) oraz obserwować ptaki. Po drodze mija się również kilka ładnych miast i miasteczek m.in. Bad Muskau (razem z Parkiem Mużakowskim wpisanym na listę UNESCO), Forst z ogrodem różanym, Lubus, Gartz, Stolpe (ze średniowieczną wieżą), Penkun, Ueckermunde, Usedom. Atrakcją jest również przeprawa promowa przez Odrę (w miejscowości Gozdowice), kąpiel w starorzeczach Odry (wspaniała ochłoda przy ponad 30-stopniowym upale!), podmokłe łąki niedaleko ujścia Warty, gdzie jest mnóstwo ptactwa, oraz malownicze bagna przed Anklam.

Etapy Pokonywaliśmy ok. 60-70 km dziennie, więc mieliśmy sporo czasu na zwiedzanie oraz odpoczynek z widokiem na rzekę lub przerwy na chłodne bezalkoholowe piwko ze Spritem. Poniżej znajduje się lista etapów naszej podróży:


1 Gorlitz - Bad Muskau (ok. 65 km)
2 Bad Muskau - Gubin (ok. 65 km)
3 Gubin - Frankfurt/Słubice (ok. 64 km)
4 Frankfurt - Stare Łysogórki (ok.73 km)
5 Stare Łysogórki (Gartz - ok. 72 km)
6 Gartz - Pampow (ok. 70 km)
7 Pampow - Anklam (ok. 76 km)
8 Anklam - Albeck/Świnoujście (ok. 60 km)

Noclegi Po niemieckiej stronie granicy korzystaliśmy głównie z miejsc noclegowych należących do sieci Bett+Bike (noclegi przyjazne rowerzystom). Koszt to ok. od 40 do 60 Euro za dwie osoby. Kilka razy nocowaliśmy również po polskiej stronie granicy.

Szczególnie miło wspominamy nocleg u gościnnej gospodyni prowadzącej agroturystykę w Starych Łysogórkach, która na śniadanie przyrządziła nam świeżo złowione smażone okonie oraz zakwaterowanie w starej szkole w Pampow, gdzie mieliśmy do swojej dyspozycji 3-pokojowe mieszkanie.

Jedzenie Jak wiadomo kuchnia niemiecka to głównie mięso, mięso i jeszcze raz mięso. Gdy zaspokoiliśmy już głód na sznycle, przyszedł czas na konsumpcję ryb. Odkryciem kulinarnym tej wycieczki okazało się FischBrötchen, czyli kanapka z kawałkiem świeżego śledzia oraz sałatą, cebulą i majonezem. Pragnienie znakomicie gasił Radler - piwo z lemoniadą lub oranżadą. Niespodzianka czekała na nas w Blankensee, gdzie zjedliśmy pyszne pierogi przygotowane przez Polkę mieszkającą w Niemczech.

GALERIA   FILM